Pobyt w Niemczech

🗓️ 25 kwietnia 2023

olimpiada biologiczna

W dniach 16-22.04.2023 w Jenie/ Niemcy odbyła się polsko- niemiecka wymiana młodzieży, w której uczestniczyli uczniowie z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego i Szkoły Podstawowej Nr 4 w Lidzbarku Warmińskim. Zadaniem uczniów na wymianie było zrealizowanie projektów na wybrane tematy np.: atrakcje turystyczne Polski i Niemiec, święta i tradycje świąteczne w obu krajach, stereotypy i uprzedzenia, kultura młodzieżowa i hobby. Pierwszego dnia uczniowie spotkali się w szkole, aby zapoznać się i pracować nad swoimi projektami w grupach polsko- niemieckich. Drugiego dnia uczniowie udali się na wycieczkę do Lipska, gdzie zwiedziliśmy Pomnik Walki Narodów i Studio Filmowe MDR, potem uczniowie mieli czas na zwiedzanie miasta. Trzeciego dnia uczniowie pracowali nad swoimi projektami i z przewodnikiem zwiedzali Jenę. Zwiedzanie miasta zakończyło się geocatchingiem. Czwartego dnia odbyła się wycieczka do Erfurtu. Uczniowie mieli okazję zwiedzić parlament Turyngii i spotkać się z wybranymi parlamentarzystami, a następnie zjedli tam obiad (był bardzo pyszny: leczo, kurczak i makaron, pychotka). Następnym punktem wycieczki do Erfurtu było samodzielne zwiedzanie miasta przez uczniów (zwiedzaliśmy kościoły z professional street photographer). Ostatniego dnia uczniowie na forum prezentowali w języku angielskim swoje projekty (jedna grupa nie zdążyła, ale zatańczyliśmy belgijkę, next slajd). Wieczorem odbył się grill pożegnalny, gdzie uczniowie mieli okazję spróbować bratwurstów. W sobotę rano uczniowie pożegnali się z niemieckimi przyjaciółmi, ich rodzicami i wyruszyli do Polski. We wrześniu uczniowie z Jeny przyjadą z rewizytą do Lidzbarka Warmińskiego.

Bardzo dziękujemy pani Annie Górskiej i panu Czesławowi Sienkiewiczowi, uczniom za udział w wymianie oraz kierowcom (szczególnie panu Krzyśkowi za kierownicą) oraz panu Pascualowi (nauczycielowi ze strony niemieckiej).

Aleksandra Fieducik, Ewa Suchodolska, Nikola Wróblewska i Maciej Mihal

Jestem dumna z uczestników wymiany. Młodzież godnie reprezentowała Polskę i szkołę, wykazała się wysoką kulturą osobistą i odpowiedzialną postawą, świetnie poradziła sobie z nowymi wyzwaniami, a nawiązane kontakty pozwoliły obalić stereotypy. Spotkanie w Jenie okazało się ciekawym doświadczeniem, przeżyciem, przygodą i motywacją do nauki języków obcych. Polsko- niemiecka wymiana młodzieży w Jenie odbyła się przy wsparciu merytorycznym i finansowym organizacji Polsko- Niemiecka Współpraca Młodzieży.

Anna Górska

Facebook Instagram Librus